تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

فعالیت زیستی فسفیت در گیاهان

  فسفر به عنوان جز مهمی از اسیدهای نوکلئیک DNA و RNA ،فسفولیپیدهای موجود در غشاهای سلولی، حامل انرژیATP، نقشی محوری و اساسی در انتقال توارث ژنتیکی، تثبیت و پایداری ساختار غشاهای سلولی، هدایت و انتقال انرژی و متابولسیم در تمام اشکال سیستم زیستی موجودات کره زمین شامل گیاهان عالی و پست ایفا میکند. در کشاورزی، در مقایسه با سایر عناصر اصلی، فسفر تا حدی کم تحرک ترین و کم در دسترس ترین عنصر برای محصولات زراعی و باغی در اغلب خاک های زیر کشت می باشد.

  تحقیقات علمی اثبات کرده است که فسفات (Pi) به عنوان ترکیب داری فسفر  برای رشد و نمو بهینه گیاه بسیار با اهمیت می باشد (لوپز آردوندو و همکاران، 2014). با این حال، بیش از سه دهه است که فسفیت (Phi, H2PO3) به عنوان یک فرم احیا شده (یک اکسیژن کمتر) فسفات، به شکل فزاینده ای به عنوان آفتکش، کود مکمل و محرک زیستی مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان یک محرک زیستی، فسفیت، باعث بهبود جذب و سوخت وساز عناصر غدایی ، افزایش تحمل به تنش های غیر زنده و افزایش کیفیت محصول می شود. اضافه بر این، فسفیت، رشد سیستم ریشه، عملکرد و ارزش غذایی محصولات باغی را ارتقا می بخشد. علاوه بر این، در بسیاری از کشورها، از فسفیت به شکل گسترده ای برای کنترل عوامل بیماریزا به عنوان یک قارچ کش و باکتری کش استفاده می شود. اگرچه فسفیت به عنوان یک آنالوگ یا ترکیب شبه فسفات به عنوان جایگزین کود استفاده می شود، ولی شرکت آن در فعالیت های متابولیکی گیاه به عنوان جزئی از عملکرد عنصر فسفر هنوز جای بحث دارد.

  در حالیکه اثبات شده است که فسفیت در کنترل بیماری های مهم گیاهی که بوسیله رده اوومایست به ویژه جنس های Pernospora، Plasmopara، Phtophthora و Pythium ایجاد می شود، موثر  می باشد، ولی فراهم کننده نقش تغذیه ای فسفر در گیاهان عالی نمی باشد (لورا کوزادا و همکاران 2015) و از این رو به عنوان یک ترکیب کودی مناسب نمی تواند در تولید محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

  مور و همکاران (2009) به این نتیجه رسیدند که کاربرد فسفیت در مقایسه با کودهای معمولی فسفاته، رشد و عملکرد توت فرنگی را تحت تاثیر قرار نمی دهد، اگرچه کاربرد فسفیت کیفیت میوه تولیدی  توت فرنگی را با فعالسازی سنتز آسکوربیک اسید و آنتوسیانین افزایش می دهد. نتایج تحقیقات دیگر نشان می دهد که با وجود میزان بهینه فسفات، در صورت کاربرد فسفیت به همراه آب آبیاری، اثر سینرژیتی (هم افزایی) بین این دو ترکیب ایجاد شده، به طوری که جذب فسفر به درون گیاه و شرکت آن در فعالیت های متابولیکی افزایش می یابد و بیانگر این است که اثرات فسفیت قویا بستگی به وضعیت فسفر یا فسفات موجود در گیاه دارد.

  فسفیت در حقیقت یک ایزو استر از آنیون فسفات (H2PO4) بوده که در آن یکی از اتم های اکسیژن متصل به اتم P بوسیله هیدروژن جایگزین می شود به طوری که با چنین تغییری جذب و انتقال ترکیبات فسفیت دار در گیاهان به سرعت افزایش می یابد.

  با وجود شباهت هایی که بین فسفیت و فسفات وجود دارد، فسفیت به وسیله سلول های گیاهی متابولیزه (تجزیه) نمی شود و به عنوان یک منبع اصلی از عنصر غذایی فسفر نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد. اثرات مخرب و زیان آور فسفیت بر رشد و عملکرد محصولات کشاورزی، قویا تحت تاثیر وضعیت (دسترسی) فسفات در گیاهان قرار میگیرد.به عبارتی دیگر به یقین میتوانیم بگوییم که فعالیت فسفیت به عنوان یک محرک زیستی (تحریک و فعالسازی واکنش های مولکولی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی) زمانی موثر خواهد بود، که به شرط حضور میزان بهینه فسفات در گیاه به کار برده شود.

  آلبریگو (1999) گزارش کرد که یکبار محلولپاشی ترکیبات داری فسفیت در زمستان بر روی رقم مرکبات والنسیا، منتج به افزایش میزان گل، درصد تشکیل میوه  و نیز افزایش درصد قند میوه می شود.

  نمونه ای از اثرات فسفیت در قالب ترکیبات فسفیت پتاسیم بر روی برخی از محصولات کشاورزی

  سیب زمینی: محلولپاشی برگی: افزایش میزان فیتوالکسین (ترکیبات شیمایی دفاعی) و کیتیناز، افزایش عملکرد (تولید غده های درشت و یکنواخت) و مقاوم سازی دیواره های سلولی، افزایش مقاومت در بر اشعه فرابنفش، افزایش فعالیت قارچ های میکوریزا در محیط ریشه به منظور افزایش کارایی جذب فسفر و افزایش میزان کلروفیل های موجود در برگ

  توت فرنگی: تحریک رشد ریشه و اندام های هوایی، افزایش میزان رنگ میوه به واسطه افزایش سنتز رنگیزه آنتوسیانین، افزایش قند و سفتی میوه

  مرکبات: افزایش درصد تشکیل میوه، افزایش درصد قند میوه

  پیاز: افزایش تولید غده های درشت و یکنواخت

   

  تهیه و تنظیم: مهندس محمد جواد یوسفی


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 1 دي 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158885
 • بازدید امروز :207441
 • بازدید داخلی :13034
 • کاربران حاضر :193
 • رباتهای جستجوگر:373
 • همه حاضرین :566