تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

کنترل طبیعی نماتد مولد گره ریشه در باغات کیوی

  یکی از مهمترین مشکلاتی که باغدارن کیوی مناطق شمالی کشور با آن مواجه هستند خسارت ناشی از نماتد مولد گره ریشه (Meloidogyne spp) می باشد. نماتدهای مولد گره ریشه، عوامل بیمارگر اجباری، انگل های ریشه ای بوده که باعث تغییرات ساختمانی، فیزیولوژیکی، بیوشیمیایی، بروز اختلال در گیاه میزبان و در نتیجه کاهش رشد آن (زوال تدریجی درخت) می شوند. در اثر خسارت نماتد مولد گره ریشه در درخت کیوی، رشد درخت به شکل قابل توجهی کاهش یافته، برگ های گیاه کوچک، زرد و خیلی زود دچار ریزش شده و همچنین میوه های تولیدی درخت بسیار کوچک و غیر بازار پسند می شوند. خسارت آن بر روی ریشه به صورت تشکیل غده های (گال) بسیار ریز بر روی ریشه های فیبری در مراحل اولیه و در ادامه در اثر به هم پیوستگی غده ها، ریشه های اصلی و جانبی فاقد انشعاب (ریشه های فیبری یا تارهای کشنده) شده و بسیار ضخیم و بدشکل می شوند (در اثر عدم وجود ریشه های فیبری، انتقال آب و عناصر معدنی به اندام های هوایی برای رشد درخت به شدت کاهش می یابد.

  فارغ از مشکل وجود نماتد در باغات کیوی، باغداران از روش های شیمیایی پر هزینه به منظور کنترل این عامل بیمارگر استفاده می کنند، اگر چه در کوتاه مدت کاربرد روش های شیمیایی ممکن است اثر گذار باشند ولی بعد از مدتی عامل بیمارگر یا نماتد به روش های شیمیایی (نماتد کش) مقاوم شده و مجددا به شکل پراکنده در باغ، علائم ناشی از خسارت نماتد را می بینیم.

  گیاه کلم بروکلی از جمله گیاهانی است که کشت آن در باغات کیوی به شکلی کاملا موثر و دراز مدت، جمعیت نماتد مولد گره ریشه را کاهش می دهد(جمعیت نماتد مولد گره ریشه به زیر آستانه خسارت اقتصادی می رسد). از ریشه گیاهان خانواده کلم سانان بویژه کلم بروکلی، ترکیبی به نام آلیل ایزو تیو سیانیت به محیط ریشه خاک کیوی ترشح می شود که ترکیب مورد نظر ار تفریخ تخم های نماتد جلوگیری کرده و همچنین نرخ زاد آوری آنها را به شکل قابل ملاحظه ای کاهش می دهد و در نتیجه جمعیت نماتد مولد گره ریشه در خاک وخسارت های ناشی از آنها کاهش می یابد.

  توصیه نگارنده بر این است که باغداران کیوی در چند سال متمادی بعد از عملیات کودهی در اوخر زمستان در طول و بین ردیف های کشت درختان اقدام به کشت کلم بروکلی نمایند (گرچه رشد کلم بروکلی در طول ردیف به خاطر سایه اندازی درخت تا حدی کاهش می یابد ولی ترکیب شیمیایی مورد نظر از ریشه های آن به محیط خاک ترشح می شود و از کارایی کشت کلم در کاهش جمعیت نماتد به هیچ عنوان کاسته نمی شود). از آنجایی که تا شروع فصل گرم در اوایل خرداد ماه محصول کلم بروکلی به ثمر می نشیند، ریشه های آن نیز به اندازه کافی ترکیب آلیل ایزو تیو سیانیت را نیز به محیط ریشه کیوی ترشح کرده که کمکی مهم به کاهش جمعیت نماتد میکند. به تعبیری دیگر باغدار کیوی با یک تیر دو نشان می زند:1- تولید محصول کلم بروکلی و فروش آن به قیمت مناسب با توجه به ارزش غذایی بسیار بالای آن 2- کاهش جمعیت نماتد مولد گره ریشه در خاک

  تهیه و تنظیم: مهندس محمد جواد یوسفی


  این مطلب تا کنون 70 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 13 آذر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158885
 • بازدید امروز :207521
 • بازدید داخلی :13042
 • کاربران حاضر :194
 • رباتهای جستجوگر:371
 • همه حاضرین :565